Mi az a WordPress? A WordPress a legegyszerűbb, és egyben a legnépszerűbb módja annak, hogy létrehozz egy saját weboldalt. A W3Techs statisztikái szerint a honlapok több mint 35%-a ezzel készül, szóval tényleg népszerű.
Nem szeretnék túlzottan belemenni a technikai részletekbe, nagyjából annyit érdemes tudni róla kezdőként, hogy a WordPress egy nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer. A CMS (Content Management System), vagyis tartalomkezelő rendszerek abban segítenek, hogy a tartalom kezeléséhez ne legyen szükséged alapvetően programozói tudásra.
Ez tulajdonképpen a weboldalad operációs rendszere, ugyanúgy mint ahogy a számítógépeden például Windowst használsz, a mobilodon pedig Android van.
A lényeg az, hogy a WordPress lehetővé teszi számodra, hogy kódolás nélkül készíts weboldalt. Jól hangzik ugye?
A böngészőből fut, szóval a gépedre semmit sem kell feltelepíteni és bárhonnan hozzáférsz, csak internetkapcsolatra van szükséged.
Mi az a WordPress? Milyen weboldalakat készíthetsz vele?
A kezdetekben a WordPress egy blogmotornak indult, ami azóta… hát finoman szólva is kinőtte magát. Ma már a jobbnál jobb sablonoknak és plugineknek köszönhetően bármit létre tudsz hozni vele az egyszerű blogtól a teljes funkcionalítású e-kereskedelmi weboldalig.
A WordPress segítségével készíthetsz például:
- Üzleti weboldalt
- Webshopot
- Blogot
- Tagsági oldalt
- Oktatási weboldalt
WordPress.org és WordPress.com – Mi a különbség?
Ha most hallasz először a WordPress-ről, akkor elképzelhető, hogy nem tudod mi a különbség. Mert hogy igen, szóval kettő van és egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket használod. Már az elején elspoilerezem egyébként, hogy amiről a cikk további részében szó lesz az a WordPress.org.
WordPress.org
Azt szoktam mondani, hogy ez az „igazi WordPress”, amit Te üzemeltetsz. Ez az, amit feltelepítesz a tárhelyedre és 100%-ban a tiéd. Amikor a WordPress-ről van szó, akkor az esetek túlnyomó részében erre gondolnak az emberek.
WordPress.com
Ez tulajdonképpen egy szolgáltatás, amiért fizetni kell és a hivatalos WordPress szervereken fut.Nagyon egyszerű használni, de nem túl testreszabható. Egyértelműen nem ez a jó választás.
Kik használnak WordPress-t?
Nos, a WordPress tényleg minden igényt kiszolgál a weboldal építés terén és ezért nagyon sokan használják szerte a világban a mikro vállalkozásoktól kezdve egészen a legnagyobb cégekig.
Az érdekesség kedvéért mutatok néhány példát a nagyobb nevek közül:
Leonardo DiCaprio
Star Wars
Usain Bolt
Microsoft
6 érv a WordPress használata mellett
Most hogy már tudod mi az a WordPress és láthattál példákat arról, hogy kik használják, nézzük miért érdemes erre alapozni. Rengeteg érvet fel lehetne sorolni egyébként így csak a legfontosabbakat mutatom be.
Ingyenes
A tárhelyért és a domainért persze fizetni kell, de maga a WordPress a legtöbb alternatívával szemben ingyenes. Nincs havidíj vagy bármilyen egyéb költség.
Könnyen kezelhető
Ahogyan a cikk elején már említettem, ahhoz hogy tudd kezelni a WordPress-t nem kell szakértőnek lenned és kódolnod sem kell tudni. Amire szükséged van az egy böngésző és internetkapcsolat.
Egyébként maga a kezelőfelület teljesen reszponzív, azaz minden képernyőméreten és eszközön működik. Példaképpen ha van egy webáruházad, akkor okostelefonról is meg tudod nézni a rendeléseidet a vezérlőpulton keresztül.
Magyar a kezelőfelülete
A WordPress kezelőfelülete magyar nyelven is elérhető, ezért angol tudás nélkül is simán elboldogulsz vele.
Bővíthető
A WordPress nagy előnye, hogy rengeteg plusz funkciót tudsz hozzá adni az oldaladhoz egy sablonnal vagy különféle bővítményekkel, ráadásul az esetek többségében ezeket is lefordították már magyarra.
A saját és a klienseim oldalán én a Divi sablont használom, ezt jó szívvel tudom ajánlani. Gyorsan el lehet sajátítani a használatát és bármire képes vagy vele. Segítségképpen írtam róla egy átfogó cikket, amit ide kattintva tudsz elolvasni.
Van hozzá segítség
Mivel a WordPress-t több millióan használják, ezért rengeteg anyagot találsz róla az interneten. Ha bármi problémád akad csak beírod a Google keresőbe vagy Youtube-on és jönnek a megoldások. Ezen felül számos Facebook csoport is alakult már a témában, szóval ott is fel tudod tenni a kérdéseid.
Egyszerű telepíteni
Azt hiszed bonyolult feltelepíteni a WordPress-t? Hát nem az.
Igazából néhány perc az egész, ebben a cikkben lépésről lépésre megmutatom, hogyan kell.
Végszó
Mi az a WordPress? A legjobb lehetőség a weboldalad felépítésére, legyen szó sima üzleti honlapról, webáruházról, blogról, vagy bármiről.